betöltés folyamatban...

Ezekben a szakmákban dolgoznak a legtöbben feketén

Bár javuló tendenciát mutat a feketefoglalkoztatás helyzete Magyarországon, még mindig rengetegen dolgoznak bejelentés nélkül. A munkaügyi hatóság friss jelentése szerint továbbra is az építőipar, a vendéglátás és a kereskedelem állnak az élen a szabálytalanságokban.

Korábbi cikkünkben megírtuk: a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 2025 első negyedévében országszerte összesen 3760 munkáltatót vizsgált meg. Az ellenőrzések során minden harmadik cég esetében bukkantak feketefoglalkoztatásra – vagyis arra, hogy a munkavállalót nem jelentették be, így sem egészségügyi ellátásra, sem nyugdíjra nem jogosult. Összesen 1786 embert érintett ez a szabálytalanság, ami az ellenőrzött munkavállalók 12,65%-a. Bár ez kis javulás a tavalyi év azonos időszakához képest, az adatok alapján továbbra is komoly problémát jelent.

Feketefoglalkoztatás: ezekben az ágazatokban jellemző

Az építőipar évek óta dobogós
A legtöbb feketén dolgozót az építőiparban találták: az összes érintett 34%-a innen került ki. Ez ugyan némileg kevesebb, mint a tavalyi adat (akkor 41% volt), de még mindig toronymagasan vezet az ágazat. Sőt, ha csak az építőiparban dolgozó ellenőrzötteket nézzük, akkor nőtt a feketefoglalkoztatás aránya: 19,8%-ról 24,2%-ra.

Vendéglátás és kereskedelem: szintén veszélyzónák
A vendéglátás és a szálláshely-szolgáltatás is dobogós, innen az összes feketén foglalkoztatott 17%-a került ki. Ez a szám nőtt az előző évhez képest, viszont ha csak az ágazaton belüli dolgozók arányát nézzük, ott javulás tapasztalható. Ugyanez igaz a kereskedelemre is: az összes feketén dolgozó közel 10%-a boltokból, üzletekből került ki, de az ágazaton belül a be nem jelentettek aránya csökkent.

Feketefoglalkoztatás megoszlása 2024. és 2025. első negyedévében - Forrás: Munkavédelmi Hatóság

Mezőgazdaság, gépipar: csökkent a be nem jelentett munka
A mezőgazdaságban és a gépiparban érezhetően visszaszorult a feketefoglalkoztatás. Előbbiben 7,6%-ról 1,3%-ra csökkent az összes be nem jelentett dolgozók aránya, míg utóbbiban 3,1%-ról 1,7%-ra. Bár ezek az értékek viszonylag alacsonyak, a hatóság szerint ezekben az ágazatokban is szükség van az ellenőrzésekre.

Vagyonvédelem: romlott a helyzet
A személy- és vagyonvédelem területén az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 5,2%-a dolgozott, ami kis javulás az előző évhez képest. Ugyanakkor az ágazaton belül nőtt a szabálytalan foglalkoztatás aránya, ami arra utal, hogy egyre több a be nem jelentett vagyonőr.

Bár az adatok alapján országos szinten minimálisan javult a helyzet, az építőipar, a vendéglátás és a kereskedelem továbbra is vezetik a listát a feketefoglalkoztatásban. Ez nemcsak a dolgozók érdekeit veszélyezteti, de az államkasszát is jelentős bevételektől fosztja meg. A hatóság folytatja az ellenőrzéseket – az pedig biztos, hogy érdemes minden munkavállalónak ellenőriznie: valóban be vagyok jelentve?

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.