Bár javuló tendenciát mutat a feketefoglalkoztatás helyzete Magyarországon, még mindig rengetegen dolgoznak bejelentés nélkül. A munkaügyi hatóság friss jelentése szerint továbbra is az építőipar, a vendéglátás és a kereskedelem állnak az élen a szabálytalanságokban.
Korábbi cikkünkben megírtuk: a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 2025 első negyedévében országszerte összesen 3760 munkáltatót vizsgált meg. Az ellenőrzések során minden harmadik cég esetében bukkantak feketefoglalkoztatásra – vagyis arra, hogy a munkavállalót nem jelentették be, így sem egészségügyi ellátásra, sem nyugdíjra nem jogosult. Összesen 1786 embert érintett ez a szabálytalanság, ami az ellenőrzött munkavállalók 12,65%-a. Bár ez kis javulás a tavalyi év azonos időszakához képest, az adatok alapján továbbra is komoly problémát jelent.
Az építőipar évek óta dobogós
A legtöbb feketén dolgozót az építőiparban találták: az összes érintett 34%-a innen került ki. Ez ugyan némileg kevesebb, mint a tavalyi adat (akkor 41% volt), de még mindig toronymagasan vezet az ágazat. Sőt, ha csak az építőiparban dolgozó ellenőrzötteket nézzük, akkor nőtt a feketefoglalkoztatás aránya: 19,8%-ról 24,2%-ra.
Vendéglátás és kereskedelem: szintén veszélyzónák
A vendéglátás és a szálláshely-szolgáltatás is dobogós, innen az összes feketén foglalkoztatott 17%-a került ki. Ez a szám nőtt az előző évhez képest, viszont ha csak az ágazaton belüli dolgozók arányát nézzük, ott javulás tapasztalható. Ugyanez igaz a kereskedelemre is: az összes feketén dolgozó közel 10%-a boltokból, üzletekből került ki, de az ágazaton belül a be nem jelentettek aránya csökkent.
Feketefoglalkoztatás megoszlása 2024. és 2025. első negyedévében - Forrás: Munkavédelmi Hatóság
Mezőgazdaság, gépipar: csökkent a be nem jelentett munka
A mezőgazdaságban és a gépiparban érezhetően visszaszorult a feketefoglalkoztatás. Előbbiben 7,6%-ról 1,3%-ra csökkent az összes be nem jelentett dolgozók aránya, míg utóbbiban 3,1%-ról 1,7%-ra. Bár ezek az értékek viszonylag alacsonyak, a hatóság szerint ezekben az ágazatokban is szükség van az ellenőrzésekre.
Vagyonvédelem: romlott a helyzet
A személy- és vagyonvédelem területén az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 5,2%-a dolgozott, ami kis javulás az előző évhez képest. Ugyanakkor az ágazaton belül nőtt a szabálytalan foglalkoztatás aránya, ami arra utal, hogy egyre több a be nem jelentett vagyonőr.