Bár csökkent a feketén foglalkoztatottak aránya az előző évhez képest, az építőiparban és a vendéglátásban továbbra is jelentős problémát jelent a be nem jelentett munka. A hatóság több mint 10 ezer munkáltatót ellenőrzött, és az esetek több mint felében talált szabálytalanságokat.
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 2024 első háromnegyed évében országos munkaügyi ellenőrzéseket végzett, hogy feltárja a jogsértéseket a munkáltatók körében. Január és szeptember között több mint 10 ezer céget vizsgáltak meg, és kiderült: a munkáltatók 66%-a követett el munkaügyi szabálytalanságot, ami több mint 22 ezer dolgozót érintett. Bár az előző évhez képest némileg csökkent a jogsértések aránya, a feketemunka továbbra is komoly problémát jelent.
A leggyakoribb szabálytalanság továbbra is a be nem jelentett foglalkoztatás, azaz a feketemunka. 2024 októberéig 5 430 embert találtak, akiket illegálisan alkalmaztak, ami az ellenőrzött dolgozók 13,46%-át jelenti. Bár ez az arány kisebb, mint 2023-ban (akkor 15,67% volt), az építőiparban továbbra is kiugróan magas a feketén dolgozók száma. Az ilyen módon alkalmazottak 41,5%-a építőipari munkás volt, ami ugyan csökkenés a tavalyi 48%-hoz képest, de még mindig toronymagasan ez az ágazat vezeti a listát.
A feketemunka szempontjából a vendéglátás, a kereskedelem és a vagyonvédelem is problémás területek. A vendéglátásban például az ellenőrzött munkavállalók 14,95%-a feketén dolgozott, ami ugyan csökkenés 2023-hoz képest, de még mindig aggasztó arány. A kereskedelemben 498 illegálisan alkalmazott dolgozót találtak, ami növekedés a tavalyi évhez képest, míg a vagyonvédelemben a feketén foglalkoztatottak száma 304 fő volt, ami enyhén romló tendencia.
A szabálytalanságokon ért cégek többsége próbálta valamilyen módon kimagyarázni a mulasztást. Az egyik leggyakoribb kifogás, hogy az alkalmazottak „próbamunkán” voltak, és csak akkor akarták őket bejelenteni, ha megfeleltek. Ez azonban jogilag nem elfogadható gyakorlat.
Más munkáltatók a könyvelőikre vagy más adminisztratív hibákra hivatkoztak, mondván, hogy ők ugyan el akarták végezni a bejelentést, de a felelősség valaki másé. Szintén gyakori érv, hogy „a rendszer hibája” miatt maradt el a bejelentés. Az építőiparban és a mezőgazdaságban pedig sokan egyszerűen arra játszanak, hogy a nehezen megközelíthető munkaterületeken kisebb az esély egy hatósági ellenőrzésre.
Bár a feketemunka aránya bizonyos területeken csökkent, az építőipar, a vendéglátás és a kereskedelem továbbra is a legfertőzöttebb ágazatok. Az ellenőrzések adatai szerint a munkaügyi szabálytalanságok aránya valamelyest mérséklődött az előző évhez képest, de a problémát még messze nem sikerült felszámolni. A hatóságok várhatóan továbbra is szigorúan vizsgálják majd a munkáltatókat, hogy visszaszorítsák a jogsértéseket és biztosítsák a dolgozók jogszerű foglalkoztatását.