betöltés folyamatban...

Ezeket az ágazatokat sújtja leginkább a feketemunka

Bár csökkent a feketén foglalkoztatottak aránya az előző évhez képest, az építőiparban és a vendéglátásban továbbra is jelentős problémát jelent a be nem jelentett munka. A hatóság több mint 10 ezer munkáltatót ellenőrzött, és az esetek több mint felében talált szabálytalanságokat.

A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 2024 első háromnegyed évében országos munkaügyi ellenőrzéseket végzett, hogy feltárja a jogsértéseket a munkáltatók körében. Január és szeptember között több mint 10 ezer céget vizsgáltak meg, és kiderült: a munkáltatók 66%-a követett el munkaügyi szabálytalanságot, ami több mint 22 ezer dolgozót érintett. Bár az előző évhez képest némileg csökkent a jogsértések aránya, a feketemunka továbbra is komoly problémát jelent.

Az építőiparban van a legtöbb feketén dolgozó

A leggyakoribb szabálytalanság továbbra is a be nem jelentett foglalkoztatás, azaz a feketemunka. 2024 októberéig 5 430 embert találtak, akiket illegálisan alkalmaztak, ami az ellenőrzött dolgozók 13,46%-át jelenti. Bár ez az arány kisebb, mint 2023-ban (akkor 15,67% volt), az építőiparban továbbra is kiugróan magas a feketén dolgozók száma. Az ilyen módon alkalmazottak 41,5%-a építőipari munkás volt, ami ugyan csökkenés a tavalyi 48%-hoz képest, de még mindig toronymagasan ez az ágazat vezeti a listát.

A feketemunka szempontjából a vendéglátás, a kereskedelem és a vagyonvédelem is problémás területek. A vendéglátásban például az ellenőrzött munkavállalók 14,95%-a feketén dolgozott, ami ugyan csökkenés 2023-hoz képest, de még mindig aggasztó arány. A kereskedelemben 498 illegálisan alkalmazott dolgozót találtak, ami növekedés a tavalyi évhez képest, míg a vagyonvédelemben a feketén foglalkoztatottak száma 304 fő volt, ami enyhén romló tendencia.

A munkaadók kifogásai: próbamunka és adminisztrációs hiba

A szabálytalanságokon ért cégek többsége próbálta valamilyen módon kimagyarázni a mulasztást. Az egyik leggyakoribb kifogás, hogy az alkalmazottak „próbamunkán” voltak, és csak akkor akarták őket bejelenteni, ha megfeleltek. Ez azonban jogilag nem elfogadható gyakorlat.

Más munkáltatók a könyvelőikre vagy más adminisztratív hibákra hivatkoztak, mondván, hogy ők ugyan el akarták végezni a bejelentést, de a felelősség valaki másé. Szintén gyakori érv, hogy „a rendszer hibája” miatt maradt el a bejelentés. Az építőiparban és a mezőgazdaságban pedig sokan egyszerűen arra játszanak, hogy a nehezen megközelíthető munkaterületeken kisebb az esély egy hatósági ellenőrzésre.

Javuló tendencia, de még van hova fejlődni

Bár a feketemunka aránya bizonyos területeken csökkent, az építőipar, a vendéglátás és a kereskedelem továbbra is a legfertőzöttebb ágazatok. Az ellenőrzések adatai szerint a munkaügyi szabálytalanságok aránya valamelyest mérséklődött az előző évhez képest, de a problémát még messze nem sikerült felszámolni. A hatóságok várhatóan továbbra is szigorúan vizsgálják majd a munkáltatókat, hogy visszaszorítsák a jogsértéseket és biztosítsák a dolgozók jogszerű foglalkoztatását.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.