betöltés folyamatban...

Mi a különbség a munkaruha és a védőruha között?

A munkahelyi öltözet kiválasztása és viselése nem csak brandépítő és praktikus szempontok alapján történik: komoly munkavédelmi szabályozás is vonatkozik rá. Mikor kell védőruhát, és mikor elég egy egyszerű munkaruhát viselni? Cikkünkben ezt a fontos kérdést járjuk körül, hogy minden munkavállaló és munkáltató tisztában legyen a legfontosabb tudnivalókkal.

A munkahelyi öltözetek típusai

  • Egyenruha: A rendvédelmi szerveknél (pl. rendőrség, tűzoltóság) használatos hivatalos, egységes öltözet, amely a testület tagjait másoktól megkülönbözteti.
  • Formaruha: Egy szervezet arculatát jeleníti meg, és biztosítja, hogy az alkalmazottak jól láthatóak legyenek (pl. postások, pincérek, légitársaságok dolgozói).
  • Termékvédő ruha: A gyártás, szállítás vagy forgalmazás alatt lévő termékek védelmét szolgálja.
  • Védőruha: Egyéni védőeszköz, amely a munkavállalót védi a fizikai, kémiai, vagy biológiai károsító hatásoktól. Szabványok által meghatározott védelmi képességekkel rendelkezik. Az egyéni védőeszközökről itt írtunk bővebben.
  • Munkaruha: Védi a munkavállaló saját ruházatát a fokozott igénybevételtől és szennyeződéstől, vagy helyettesíti azt.

Ezek az öltözetek átfedésben is lehetnek egymással: például a kéményseprők fekete ruhája egyszerre formaruha és védőruha is, ami miatt a munkáltatónak az egyéni védőeszközökre vonatkozó szabályokat kell alkalmaznia.

Mi a különbség a munkaruha és a védőruha között?

Védőruha: Olyan speciális öltözet, amely a munkavállaló egészségét és biztonságát védi a munkavégzés során felmerülő kockázatok ellen. Például, ha a munka során vegyi anyagokkal vagy magas hővel kerül kapcsolatba, a védőruha kötelező.

A védőruha mindig egyéni védőeszköznek minősül, és a munkáltatónak kötelessége biztosítani azt a munkavállalók számára próbaidő alatt is. A védőruha megfelelőségét szigorú szabványok szabályozzák, így rendelkeznie kell EU-megfelelőségi nyilatkozattal és CE-jelöléssel.

A védőruhák különböző károsító tényezők ellen nyújtanak védelmet, beleértve a vegyszerek és növényvédő szerek hatását, fertőző anyagokat (biológiai tényezőket), mechanikai és fizikai hatásokat, hőt, lángot, hideget, valamint a nedvesség vagy víz hatását. Ezen túlmenően védenek rossz láthatási viszonyok, sztatikus feltöltődés, láncfűrészek, ívhatások és radioaktív anyagok ellen is.

Munkaruha: Az általános munkaruha nem védelmi célt szolgál, hanem a munkavállaló saját ruházatát óvja a szennyeződéstől és elhasználódástól. Ezeket a ruhadarabokat a munkáltató általában belső szabályozás vagy kollektív szerződés alapján biztosítja. A munkaruha nem minősül egyéni védőeszköznek, így nem vonatkoznak rá szigorú megfelelőségi követelmények.

Mikor kötelező a védőruha?

A védőruha használata akkor kötelező, ha a munkahelyi kockázatokat más módon nem lehet kiküszöbölni. Például, ha veszélyes anyagokkal dolgozik a munkavállaló, vagy olyan munkakörben tevékenykedik, ahol a sérülés veszélye fennáll, a munkáltatónak biztosítania kell a megfelelő védőruházatot. A védőruha viselését a munkavédelmi törvények szigorúan előírják és szabályozzák, a használat elmulasztása akár szankciókat is vonhat maga után.

A munkaruha és a védőruha juttatásának szabályai

  • Kötelező biztosítás: A munkáltatónak kötelező biztosítani a védőruhát, és annak tisztításáról, karbantartásáról is gondoskodnia kell.
  • Tulajdonjog: A védőruha a munkáltató tulajdonában marad, míg a munkaruha akár a munkavállaló tulajdonába is átkerülhet.
  • Orvosi vizsgálat és oktatás: A védőruha használata bizonyos esetekben orvosi vizsgálathoz és oktatáshoz kötött, míg a munkaruha viselése ilyen követelményeket nem támaszt.
  • Kötelező felülvizsgálat: A védelmi képességtől függően (3. kategória esetén) időszakos felülvizsgálata kötelező lehet. Az erre vonatkozó részletes információkat az egyéni védőeszköz tájékoztatója tartalmazza.

Mire figyeljünk munkaruha viselésekor?

Míg a munkaruha viselése nem kötelező jellegű, fontos, hogy a munkáltató egyértelműen szabályozza annak használatát. A munkaruha nem igényel különösebb oktatást vagy orvosi vizsgálatot, de viselésének szabályai a kollektív szerződésben vagy belső szabályzatokban lehetnek rögzítve.

Összességében elmondható, hogy a munkahelyi öltözet kiválasztása és viselése nem csupán a cég arculatának része, hanem a munkavállalók biztonságának egyik alapköve is. Míg a munkaruha általában a munkavállaló saját ruházatát óvja, a védőruha speciális védelmet nyújt a munkahelyi kockázatokkal szemben.

A MUBI Egyéni védőeszközök moduljával könnyedén nyomon követheti a munkavállalóinak kiadott egyéni védőeszközöket, munkaruházatokat és munkaeszközöket és automatikusan generálhatja a kiadáshoz tartozó átadás-átvételi dokumentumot is! Itt kipróbálhatja ingyen!

Forrás: Munkavédelem, Foglalkoztatás-felügyelet weboldala

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.